X

KLASIČNO VODENJE PO NOVEM MESTU
Producent
KUV VODENI OGLEDI

KLASIČNO VODENJE PO NOVEM MESTU

ENO NAJLEPŠIH SLOVENSKIH MESTNIH JEDER SIJE V PRENOVLJENI PODOBI IN VABI, DA NOVO MESTO SPOZNATE OD BLIZU

Besedilo: povzeto po www.visitnovomesto.si

Vodenje traja uro in 30 minut oz. po dogovoru.

Foto: Jošt Gantar in Tomaž Levičar

 

Na najizrazitejšem meandru smaragdno zelene Krke, rečne lepotice, je svoj prostor našlo Novo mesto, osrednje mesto pokrajine Dolenjske. Izredno bogate arheološke najdbe s prostora današnjega Novega mesta kažejo na večtisočletno poselitev mestnega prostora. Mesto je 7. aprila 1365 ustanovil ambiciozni habsburški vojvoda Rudolf IV. Habsburški. V burnih časih turških vpadov in vse do konca 18. stoletja je bilo mesto obdano z obzidjem. Vanj sta vodila le dva vhoda, severni, poimenovan tudi Gorenja oziroma Ljubljanska vrata, ter južni oziroma Dolenja ali Karlovška vrata. Na ostankih dela mestnega obzidja je po koncu 18. stoletja zrasel znameniti Breg, ki predstavlja enega najprepoznavnejših motivov mesta za slikarske upodobitve. 

 

Pravi biser Novega mesta je Kapitelj s stolno cerkvijo, ki jo krasi slika slavnega Benečana Tintoretta, s škofijskim dvorcem, kaščo in vrtovi, ter Šance in staro mestno obzidje. Veduto mestnega jedra že stoletja najmočneje oblikujeta zvonika stolne cerkve svetega Miklavža oz. Kapiteljske cerkve in cerkve svetega Lenarta, ki je del frančiškanskega samostana. Poleg stoji stavba Glasbene šole Marjana Kozine, v preteklosti prva novomeška gimnazija.

 

Osrednji del starega mestnega jedra tvori prenovljen Glavni trg, največji ohranjeni srednjeveški trg v Sloveniji. Najprepoznavnejši arhitekturni motiv tega trga so arkadni hodniki, ki jih najdemo na zgornjem delu trga. Na Glavnem trgu je izstopajoča stavba rotovž, sedež mestnega vodstva, ki je bil v današnji podobi sezidan na začetku 20. stoletja.

Nazaj na seznam