Zoran Lesjak je nomad. Med eno in drugo sliko prehodi in zamenja nešteto svetov in izrazov.
***
Kaj je Ornithogalum?
Betlehemska zvezda ali slovensko botanično ime »kobulasto ptičje mleko« se uporablja za stvarjenje čudežnih kapljic. Prinašajo nam tolažbo v najtežjih trenutkih. Celijo naše čustvene in telesne rane, ljubezensko bolečino, doživetja izgube. Z njihovo pomočjo lažje sprejmemo, da je vse in da smo vsi v odhajanju in da ne moremo ničesar in nikogar zadržati pri sebi. Betlehemska zvezda nam pomaga, da se znova prebudimo v življenje. Po travmatičnih dogodkih nas osvobaja za nove odnose, za novo življenje.
Ptičje mleko kot ultimativna tolažba v najtežjih trenutkih. V slikah Zorana Lesjaka bi lahko opazovali mikro svet rastlin, kot cvetlični prah na površinah cvetov.
Navidez monokromna dela so barvno teksturirane površine, kjer slikar poleg klasičnega slikanja s čopičem uporablja tehnike pršenja barve in tako ustvarja barvna polja, ki se zde po eni strani podobna impresionističnim pristopom, po drugi strani pa celo načinom slikanja t. i. abstraktnih ekpresionistov, kot so Jackson Pollock ali Mark Tobey.
Vendar ne gre za impresionistično analizo barvno-svetlobnih fenomenov in ne za poudarjeno izražanje skozi gib, gesto, kot je to značilno za abstraktni ekspresionizem, pač pa za ustvarjanje barvno zanimive površine kot take. Zoran Lesjak je nomad. Med eno in drugo sliko prehodi in zamenja nešteto svetov in izrazov. Na ogled so tudi slike, kjer je avtorjev namen povsem drugačen, ekspresiven tako v barvnih kontrastih kot v poudarjeni sledi čopiča oz. vpraskane risbe. Če so slike prvega cikla pomirjujoče in estetizirane, so te druge »bolj divje« in v risbi namigujejo na človeško telo.
Ali je slikarstvo Zorana Lesjaka ptičje mleko, s katerim išče tolažbo sam, ali je to tolažba, ki jo daje nam? Vsekakor je osvobojeno prijemov žanra in utesnjenosti predalčkanja. Opominja nas, da ne moremo nikogar in ničesar zadržati pri sebi. Razpršimo se v kapljice. Osvobojeni za nova potovanja, nove odnose, novo življenje.