23. 3. - 28. 3. 2021
V Kulturnem centru Janeza Trdine že tri desetletja v program vključujemo ponudbo kulturno-umetnostne vzgoje za vrtce, osnovne in srednje šole ter sodimo med pomembne izvajalce te dejavnosti v slovenskem prostoru.
Leta 2018 smo v Zavodu Novo mesto zasnovali tudi svojo prvo lastno produkcijo na področju kulturno-umetnostne vzgoje. K sodelovanju smo povabili novomeško pevko Ano Čop, ki je s svojim kvartetom pripravila otroško glasbeno predstavo Čuk se je oženil … v Ameriko, katere rdeča nit je vsem dobro znana ljudska pesem Čuk se je oženil. Predstava ponuja sprehod skozi glasbo v jazzovskih in jazzu podobnih žanrskih preoblekah v ritmih bossa nove, swinga, afriških ritmov, v modernem aranžmaju sodobnega jazza in improvizacije. Utrinki s predstave so na ogled na povezavi: http://bit.ly/Cuk_AnaCopQuartet
Čuk se je oženil … v Ameriko je glasbena pripoved, ki prinaša osnove jazzovskega opismenjevanja, obenem pa predšolske otroke in osnovnošolce prvih treh razredov spodbuja k spoznavanju in sprejemanju drugih kultur. Predstavo so izredno lepo sprejeli tako otroci in učitelji kot tudi strokovna javnost. Dr. Katarina Habe, docentka na Akademiji za glasbo Univerze v Ljubljani, je o predstavi zapisala: »Pri predstavi me je najbolj očaral glas pripovedovalke in pevke Ane Čop ter virtuozno sproščeno muziciranje inštrumentalne zasedbe. Jazzovsko obarvano glasbeno potovanje je za otroke privlačno zaradi igrivosti, ritmične razgibanosti, poznanosti vodilne teme iz ljudske skladbe Čuk se je oženil, hkrati pa z vidika estetike otrokom ponudi kompleksne harmonske in improvizacijske začimbe, ki jih otroci zaradi svoje slušne odprtosti z veseljem in navdušenjem sprejmejo.«
Avtorica projekta, Ana Čop, pa o predstavi razmišlja takole: http://bit.ly/Cuk_AnaCop
Ana Čop, ki trenutno živi v švicarskem Baslu, kjer na Jazzcampusu obiskuje magistrski študij, ustvarja na področju kulturno-umetnostne vzgoje tudi v teh negotovih časih. S saksofonistom Jako Arhom sta nedavno posnela video Skok v vsakdan glasbenika kot pomoč pedagoškim delavcem pri pripravah za učenje na daljavo. Spletno učno gradivo, s katerim otrokom predstavita poklic glasbenika in dejavnosti, s katerimi se glasbeniki vsakodnevno ukvarjajo, je dostopno na spletni strani nacionalnega projekta Kulturni bazar – KUV na daljavo in na povezavi: http://bit.ly/Skok_v_vsakdan_glasbenika
***
Naj vas ob tej priložnosti opozorimo še na prav poseben dan v letu, ki ga glasbeni ustvarjalci in kulturne ustanove širom po svetu obeležujejo na 88. dan v letu. V ponedeljek, 29. marca, bo namreč že sedmo leto zapored mednarodni dan klavirja, ki je posvečen temu častitljivemu glasbilu z 88 tipkami. V Kulturnem centru Janeza Trdine ga bomo obeležili s posnetkom koncerta Marka Črnčeca, enega naših najvidnejših jazzovskih pianistov, ki je v sklopu koncertnega cikla Muzika eklektika nastopil v naši Trdinovi dvorani 19. marca 2019 v družbi kontrabasista Joea Sandersa, bobnarja Kwekuja Sumbryja in pevca Jonathana Hoarda. Koncert je v dveh delih posnela Televizija Slovenija in ga najdete na povezavah:
http://bit.ly/MarkoCrncecTrioinJonathanHoard-prvidel
http://bit.ly/MarkoCrncecTrioinJonathanHoard-drugidel
Naj vam glasba odžene vsakdanje skrbi!